Oulun kaupungin syksyn 2024 määräaikainen omakotitonttihaku alkaa elokuun 12. päivä. Kyseessä on tonttimäärällisesti vuoden suurin haku, joka kannattaa ehdottomasti hyödyntää.
– Nyt on erittäin hyvä mahdollisuus saada tontti omalle kodille. Hakumäärät ovat olleet viime aikoina maltillisia, maamittausinsinöörit Pirjo Siermala ja Pia Kangaskorte Oulun kaupungin yhdyskunta- ja ympäristöpalvelusta toteavat ja kannustavat tutustumaan laajaan tarjontaan.
Kaiken kaikkiaan haettavana on 56 tonttia: 12 tonttia Korvenkylästä, 19 Ritaharjun Vähäojalta, 18 Haukiputaan Niittyholmasta ja 7 Oulunsalon Niemenrannasta. Rakentamaan pääsee vaikka heti.
– Kaikki alueet ovat mukavia, pidettyjä ja luonnonläheisiä, naiset kuvailevat.
Luonnonläheisyyttä korostaa niin ikään rakennusvalvonnan tarkastusarkkitehti Joose Kankare. Hän kuvailee vastuualuettaan Korvenkylää raikkaaksi ja moderniksi vaaleiden värien alueeksi, joka kunnioittaa alueen vanhaa, perinteikästä maatilarakennuskantaa. Rakennustavaltaan kodit ovat yksikerroksisia, puuverhoiltuja ja harjakattoisia taloja.
– Tonteilla on hyvin tilaa lasten leikeille, trampoliineille ja leikkimökeille, Joose Kankare lisää.
Kaikkia alueita yhdistävät rauhallisuus ja hyvät kulkuyhteydet. Niin ikään hiihto- ja kuntoilureitit ovat ihan vieressä.
– Ulkonaliikkujien unelmapaikkoja, Joose Kankare tiivistää.
Vinkit unelmien kodin ja tontin kohtaamiseen
Pirjo Siermalan ja Pia Kangaskortteen mukaan Oulun kaupungin tonttien hakeminen on helppoa sähköisen tonttihakupalvelun kautta. Hakija asettaa mieleisensä tontit numerojärjestykseen niin, että numero 1 on se kaikkein omimmalta tuntuva tontti. Kaikkiaan tontteja voi numeroida omaan hakemukseensa 25.
Pari varteenotettavaa vinkkiä maamittausinsinööreillä on hakijoille: ennen hakua kannattaa tutustua unelmatonttinsa ja -alueensa kaavamääräyksiin ja muihin mahdollisiin ohjeisiin.
– On hyvä varmistaa etukäteen, onko oma unelmien talo toteutettavissa kyseiselle alueelle ja tontille, Pia Kangaskorte avaa.
Rahoitusta ei tarvitse varmistaa ennen tonttihakua, mutta pankin kanssa kannattaa käydä neuvottelemassa etukäteen. Näin voi jouduttaa kokonaisprosessia ja välttyä ikäviltä pettymyksiltä.
Tontti vuokralle tai omaksi – rakentamaan pääsee heti
Tontteja voivat hakea kaikki yksityishenkilöt, jotka eivät ole saaneet kaupungin tonttia viimeiseen 10 vuoteen. Hakijat jaetaan kahteen ryhmään: lapsiperheryhmään, jossa perheeseen kuuluu vähintään yksi aikuinen ja alle 18-vuotias lapsi tai omaishoidettava henkilö, ja avoimeen ryhmään, johon kuuluvat muut hakijat. Lapsiperheryhmälle varataan tonteista 70 %.
Tonttien hakuaika päättyy 2.9. klo 16. Tonttien saajat arvotaan. Arvonnan suorittaa hakujärjestelmä noin viikon kuluttua haun päättymisestä. Järjestelmä lähettää ensimmäisen viestin tontin saajille. Viralliset päätökset seuraavat perässä sähköpostitse.
– Tontin käsittely- ja varausmaksu on 550 euroa ja varausaika kolme kuukautta. Varausaikana jokaisen tontin saajan tulee teettää tontilla maaperätutkimus, Pia Kangaskorte toteaa.
Suurin osa vuokraa saamansa tontin kaupungilta. Mutta tontti on myös mahdollista ostaa. Tontin voi lunastaa itselleen myöhemminkin, mutta on hyvä huomioida, että tällöin kauppasummasta ei vähennetä jo maksettuja vuokria.
Uusille alueille pääsee rakentamaan käytännössä heti. Tontin vuokraajalla on kuitenkin kaksi vuotta aikaa aloittaa rakentaminen, tontin ostajalla puolestaan kolme vuotta.
Toiveiden toteuttamista ja matalaa kynnystä
Haun päätyttyä kaikille tonttia hakeneille lähetetään omakotitonttikysely, johon Pirjo Siermala ja Pia Kangaskorte toivovat paljon vastauksia.
– Kyselyn kautta saamme muun muassa tärkeää tietoa siitä, mitä ihmiset toivovat tonteilta. Toiveet pyritään ottamaan huomioon, kun uusia alueita kaavoitetaan, naiset hoksauttavat.
Naiset muistuttavat myös kaupungin tonttien syksyn lisähausta, joka ajoittuu tänä vuonna marraskuun alkuun. Haettavana ovat ne tontit, joista tontin saanut on luopunut varausaikana tai maanvuokrasopimus on purkautunut. Jatkuvaan hakuun siirtyvät puolestaan ne tontit, joista tontin saanut luopuu varausaikana tai joita ei ole haettu.
– Jatkuvassa haussa nopeus on valttia. Tontin saa se, joka jättää ensimmäisenä hakemuksen. Jatkuvassa haussa ei myöskään ole karenssia, eli tontin voi saada, vaikka olisi saanut kaupungilta tontin viimeisen 10 vuoden sisällä.
Kaikissa tonttiasioissa Pirjo Siermala ja Pia Kangaskorte kehottavat olemaan yhteydessä heihin matalalla kynnyksellä.
– Me etsimme vastaukset kysymyksiin, naiset lupaavat.
Siermala ja Kangaskorte ovat mukana myös Omakotitonttipäivänä Ympäristötalolla 12.8.
- Aika: 12.8 klo 13–17
- Paikka: Ympäristötalo, aula
- Osoite: Solistinkatu 2
- Lisätiedot: https://www.ouka.fi/omakotitontit
- Tervetuloa tutustumaan tontteihin sekä tapaamaan omakotitaloasioiden, asemakaavoituksen ja rakentamisen ammattilaisia rakennusvalvonnasta, Oulun Energialta ja Oulun Vedeltä.
- Arvonnassa kaikkien kävijöiden kesken 2 hengen liput kesän 2025 Oulun asuntomessuille.
- Pia Kangaskorte
p. 044 703 2224
pia.kangaskorte@ouka.fi - Pirjo Siermala
p. 040 575 8082
pirjo.siermala@ouka.fi - https://www.ouka.fi/omakotitontit