Kadonneet: Suun­nis­tus­ki­sa sai uuden kään­teen, kun Mu­hok­sen met­säs­tä löytyi Kel­los­ta ka­don­nut nainen

Peruskoulu: Ou­lu­lais­opet­ta­ja kertoo, mikä kä­si­työn ope­tuk­ses­sa meni pieleen

Video: Bussi ajoi tör­keäs­ti päin pu­nai­sia Kai­jon­har­jus­sa

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Ei enää vain so­ta-ajan työkalu – korona ja va­rau­tu­mi­nen maa­han­tu­lol­la pai­nos­ta­mi­seen las­ke­neet kyn­nys­tä val­mius­lain käyt­tä­mi­seen

Valmiuslaki antaa viranomaisille järeimmät mahdolliset keinot toimia poikkeustilanteissa. Koronakriisi ja hybridivaikuttaminen ovat tekemässä siitä myös rauhan ajan työkalun, kirjoittaa Lännen Median Jussi Orell.

Valmiuslakiin on turvauttu koronan torjunnassa kahdesti. Sitä hyödynnettiin esimerkiksi Uudenmaan sulkemisessa keväällä 2020.
Valmiuslakiin on turvauttu koronan torjunnassa kahdesti. Sitä hyödynnettiin esimerkiksi Uudenmaan sulkemisessa keväällä 2020.
Kuva: Mauri Ratilainen / Com.Pic.- Kuv

Hallituksen tiedotustilaisuus maanantaina 16. maaliskuuta 2020 jää historiaan. Pääministeri Sanna Marin (sd.) kertoo Suomen olevan poikkeusoloissa ja turvautuvan valmiuslakiin koronakriisin taltuttamiseksi. Dramatiikkaa on vähemmän vajaa vuosi myöhemmin, kun sama toistuu.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.