Autolla ei kannata lähteä enää me­rel­le, va­roit­taa Me­ri­var­tios­to – Ajan­koh­taan nähden jää­ti­lan­ne on edel­leen hyvä Oulun kor­keu­del­la

Jäällä uskaltaa edelleen liikkua lihasvoimin tai moottorikelkalla, Virpiniemen merivartioasemalta kerrotaan. Autolla jäälle ei sen sijaan kannata lähteä.
Jäällä uskaltaa edelleen liikkua lihasvoimin tai moottorikelkalla, Virpiniemen merivartioasemalta kerrotaan. Autolla jäälle ei sen sijaan kannata lähteä.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Jäällä autolla liikkumisen riskit muuttuivat maanantaina todeksi Kalajoella.

Merijäihin uponneesta autosta kaksi ihmistä pääsi jäälle ja yksi puolestaan pelastettiin auton katolta. Kaikki kolme olivat kylmettyneitä ja heidät toimitettiin jatkohoitoon.

Merivartioston mukaan autolla jäällä liikkuminen onkin jo niin riskialtista, ettei sitä enää suositella.

– Jäällä autoilu on vähän sellaista, että emme oikeastaan koskaan suosittele sitä, Virpiniemen merivartioaseman vartioupseeri Tuomo Pajula sanoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä