Kolumni

Asiat­to­muu­det on sii­vot­ta­va pois is­tun­to­sa­leis­ta – oi­keu­den­käyn­ti ei saa olla näytös nöy­ryy­tys­tä

Viime vuoden lopulla Oulun käräjäoikeudessa järjestettiin poikkeuksellinen oikeudenkäynti.

Ex-kaupunginvaltuutettua Junes Lokkaa (asyl.) ja ex-varavaltuutettua Tiina Wiikiä syytettiin kunnianloukkauksesta.

Työni vuoksi olen osallistunut vähintäänkin kymmeniin oikeudenkäynteihin eri tuomioistuimissa eri puolilla Suomea. Koskaan aiemmin en ole seurannut käsittelyä, jossa oikeuden puheenjohtajan prosessinjohto olisi pettänyt yhtä pahasti.

Istuntosalissa ei keskitytty vain oikeudenkäynnin kohteeseen eli syytteeseen ja siltä puolustautumiseen, vaan käsittely rönsysi epäolennaisuuksiin. Aamuyhdeksältä alkanut istunto venyi yli virka-ajan eikä iltapäivälle suunniteltua toista oikeudenkäyntiä samoja syytettyjä ja kolmatta henkilöä vastaan ehditty aloittaa ollenkaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut