Arvio: Sah­din­huu­rui­nen komedia rullaa mai­nioi­den hen­ki­lö­hah­mo­jen varassa

Sysmäläisten sisarusten Pirkon (Elina Knihtilä) ja Tainan (Pirjo Lonka) elämä pyörii sahdin ympärillä.
Sysmäläisten sisarusten Pirkon (Elina Knihtilä) ja Tainan (Pirjo Lonka) elämä pyörii sahdin ympärillä.
Elokuvat

100 litraa sahtia, Suomi 2025. Ohjaus & käsikirjoitus: Teemu Nikki. Kuvaus: Jarmo Kiuru. Pääosissa: Elina Knihtilä, Pirjo Lonka, Ville Tiihonen. – Plaza & Star, Oulu.

Teemu Nikki on mustasta huumorista tunnettu itseoppinut elokuvantekijä. Nikin ohjaama ja käsikirjoittama 100 litraa sahtia on kunnianosoitus hänen itsensä – ja Olavi Virran, kuten uutuuselokuvassakin muistutetaan – synnyinkaupungille Sysmälle ja etenkin sen sahtiperinteelle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä