Arvio: Läh­ti­sit­kö on hauska ko­me­dia, jonka vauhti py­säh­tyy mu­siik­kiin

Nimekkään näyttelijäkaartin tähdittämä musiikkikomedia tarjoaa hauskaa mökkijuhannusviihdettä.

Lähtisitkö-musiikkikomedia on takuuvarma kesäteatterihitti. Esiintyjäkaartissa Ville Pusa (vas.), Jani Karvinen, Maiju-Riina Huttunen, Vuokko Hovatta, Aino Sirje ja Heikki Ranta.
Lähtisitkö-musiikkikomedia on takuuvarma kesäteatterihitti. Esiintyjäkaartissa Ville Pusa (vas.), Jani Karvinen, Maiju-Riina Huttunen, Vuokko Hovatta, Aino Sirje ja Heikki Ranta.
Kuva: Hanna-Riikka Saarni
Teatteri

Oulun kesäteatteri: Lähtisitkö-musiikkikomedia Hupisaarten kesäteatterilla 1.–29. heinäkuuta 2026.

Lähtisitkö-musiikkikomedia on viihdyttänyt kesäteatterikansaa jo kolme kesää peräkkäin.

Pinky Ponky Productions valmisti näytelmän kantaesityksen Lappeenrannan kesäteatteriin kesällä 2024. Viime kesänä vuorossa oli Lappajärven kesäteatteri, josta jo toistamiseen bongattiin esitys Oulun kesäteatteriin Hupisaarille.

Näytelmän suosion perusteella suomalaiset ovat niin vihkiytynyttä kesämökkikansaa, että tätä mieliä vapauttavaa idylliä pitää päästä tirkistelemään myös teatterinäyttämöillä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä