Arvio: Joo­na­tan Tola kertoo haus­kas­sa ja traa­gi­ses­sa esi­kois­ro­maa­nis­saan isänsä, ”vää­ri­nym­mär­re­tyn neron” Mikko J. Tolan elä­män­ta­ri­nan.

Joonatan Tola käsittelee esikoisromaanissaan Punainen planeetta isänsä ja laajemminkin Tolan suvun vaiheita.
Joonatan Tola käsittelee esikoisromaanissaan Punainen planeetta isänsä ja laajemminkin Tolan suvun vaiheita.
Kuva: Jyri Keronen

Sellainen henkilö, joka syö pannukakkua ja hilloa, ei voi olla kauhean vaarallinen. Hänen kanssaan voi puhua.” Näin lupaa Tove Jansson Taikurinhatussa.

Joonatan Tolan (s. 1983) kuuden ensimmäisen elinvuoden aikana nelilapsisessa perheessä syötiin usein ”kakkaroita”, vedestä ja jauhoista koostettuja lettuja – ei tosin Muumilaakson retkiherkkuna, vaan nälkään.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä