Alvar Aallon ker­ros­ta­loil­le Laa­ni­las­sa tulossa jul­ki­si­vu- ja par­ve­ke­re­mont­ti – Nyt ehos­te­taan pi­ha­pii­rin vanhoja pyö­rä­ka­tok­sia

Laamannintiellä sijaitsevien pyöräkatosten alla olevaa routinutta maaperää ollaan parhaillaan uusimassa. Pyöräkatokset ovat yhä alkuperäisessä asussa.
Laamannintiellä sijaitsevien pyöräkatosten alla olevaa routinutta maaperää ollaan parhaillaan uusimassa. Pyöräkatokset ovat yhä alkuperäisessä asussa.
Kuva: Jenni Kivimäki

Kalevaan yhteyttä ottaneen lukijan mukaan Oulun Laanilassa arkkitehti Alvar Aallon suunnittelemasta Laamannintiellä sijaitsevasta pihapiiristä ollaan poistamassa vanhat pyöräkatokset.

Lukijan mukaan pyöräkatokset kuuluvat oleellisesti pihapiirin ilmeeseen ja hän pelkäsi sen muuttavan Alvar Aallon suunnitteleman kokonaisuuden täysin.

Laamannintien kerrostalot 10, 12 ja 15 omistavan asuinkiinteistöyhtiö Hemstadenin operatiivinen johtaja Andreas Lindqvist toteaa, että heidän pieni ehostuksensa näyttää nostaneen melkoinen kohun.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä