Pääkirjoitus

Aja­tol­la­hin on kos­tet­ta­va us­kot­ta­vuu­ten­sa takia, mutta sotaan Ira­nil­la ei ole kykyä, tuskin ha­lua­kaan

Savupilvet nousivat Teheranissa maanantaina, syynä Israelin uudet pommitukset.
Savupilvet nousivat Teheranissa maanantaina, syynä Israelin uudet pommitukset.
Kuva: - / AFP / Lehtikuva

Yhdysvaltain ennennäkemätön bunkkeripommitus Iranin ydinlaitoksiin sysäsi Lähi-idän uuteen, entistä vaarallisempaan vaiheeseen. Konfliktien kiihtyminen ja tyyntyminen ovat alueen arkea, mutta nyt nähdyillä tapahtumilla voi olla tavallista kauaskantoisempia seurauksia.

Vaikutukset voivat öljyn hinnan ja yleisen epävarmuuden kasvun takia osua myös suomalaisiin.

Iranin johto on tullut nöyryytetyksi ja sen on nyt jotenkin kostettava hyökkäys. Maan todellisella johtajalla ajatollah Ali Khameneilla, 86, on vaikea valinnan paikka. Jos Iran nielee nöyryytyksen, johtajan uskottavuus on kovilla, ja jos maa tekee rajuja kostoiskuja, riskit maata ja häntä itseään kohtaan vain kasvavat.

Iranin vallankumouskaarti kertoi maanantaina, että kostotoimina on luvassa "voimakkaita kohdistettuja" operaatioita. Se voi tarkoittaa iskuja Lähi-idässä sijaitsevia yhdysvaltalaistukikohtia vastaan tai esimerkiksi attentaatteja Yhdysvaltain kansalaisia tai yrityksiä kohtaan.

Osasyynä Donald Trumpin tekemään pommituspäätökseen olivat epäilemättä häneen itseensä kohdistuneet kommentit, joiden mukaan hän lupaa ja uhkailee mutta lopulta aina jänistää. Nyt Trump toteutti päätöksen, josta epäilemättä jää historiaan.

Toinen asia on, lopettiko hyökkäys Iranin ydinaseohjelman. Tästä ei toistaiseksi ole vakuuttavaa näyttöä.

Selkkauksen pelätyt vaikutukset kansainväliseen talouteen jäivät ainakin maanantaina maltillisiksi. Kriisin paineaallot alkaisivat kuitenkin iskeä Pohjolaan asti, jos Iran sulkisi Lähi-idän öljykuljetuksille keskeisen Hormuzinsalmen Iranin ja Arabian niemimaan välissä.

Salmen läpi kulkee noin viidennes maailman öljystä, ja reitin jumiutuminen nostaisi öljyn hintaa hetkessä. Venäjälle sulku olisi erinomainen uutinen, sillä maan hupenevaa sotakassaa rahoitetaan ennen kaikkea öljytuloilla.

Iranille maan ulkoministerin maanantainen käynti Vladimir Putinin puheilla oli yhteisistä tavoitteista huolimatta ilmeinen pettymys. Kremlin tuki jäi kauniiksi sanoiksi ja jaksamisen toivotteluksi.

Putin varoo sekaantumasta Trumpin toimiin Iranissa nyt siksikin, että Venäjä ei saisi niskaansa Yhdysvaltojen uutta raskasta pakotepakettia.

Iranin johdon käsissä olevat kortit ovat lopulta heiveröiset. Hormuzinsalmen sulku suututtaisi Arabian niemimaan öljynviejämaat ja hyvin todennäköisesti Kiinan, joka saa ison osan öljystään salmen kautta. Juuri nämä seikat saattavat pitää salmen avoinna ja estää kriisin kiihtymisen.

Suomen poliittinen johto on kulkenut kommentoinnissaan notkuvalla nuoralla. Yhdysvaltain isku oli kansainvälisen oikeuden vastainen, mutta iskua ei suoraan tuomita, sillä Iranin ydinase olisi iso riski. Kannanottona on siksi monen muun länsimaan tavoin Yhdysvaltoja ärsyttämätön toive diplomatian käytöstä kriisin ratkaisussa.