vammaisuus
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Riit­tä­vä toi­meen­tu­lo on vam­mais­ten ih­mis­oi­keus

01.12.2025 05:30 1
Oululaisen Marko Jääskeläisen urahaaveet kariutuivat – Nyt hänen yrityksensä auttaa työnantajia palkkaamaan muita hänen kaltaisiaan

Ou­lu­lai­sen Marko Jääs­ke­läi­sen ura­haa­veet ka­riu­tui­vat – Nyt hänen yri­tyk­sen­sä auttaa työn­an­ta­jia palk­kaa­maan muita hänen kal­tai­siaan

22.11.2025 18:01 8
Tilaajille
Milaja Hyväri oli vuoden ikäinen, kun vanhemmat saivat tietää tytön vaikeasta kehitysvammasta – Mika Hyväri kertoo perheensä tarinan, koska hiljaa olevat unohdetaan

Milaja Hyväri oli vuoden ikäi­nen, kun van­hem­mat saivat tietää tytön vai­keas­ta ke­hi­tys­vam­mas­ta – Mika Hyväri kertoo per­heen­sä ta­ri­nan, koska hiljaa olevat unoh­de­taan

09.03.2025 17:00 14
Tilaajille
Laitoshoito ei ollut vaihtoehto, kun oululainen Anu synnytti vaikeasti kehitysvammaiset kaksoset – "Vaikeinta oman lapsen omaishoitajuudessa on sen päättyminen"

Lai­tos­hoi­to ei ollut vaih­toeh­to, kun ou­lu­lai­nen Anu syn­nyt­ti vai­keas­ti ke­hi­tys­vam­mai­set kak­so­set – "Vai­kein­ta oman lapsen omais­hoi­ta­juu­des­sa on sen päät­ty­mi­nen"

26.02.2023 06:15 10
Oulussa etsitään vammaisystävällista toimijaa – ehdotukset pitää jättää helmikuun loppuun mennessä

Oulussa et­si­tään vam­mai­sys­tä­väl­lis­ta toi­mi­jaa – eh­do­tuk­set pitää jättää hel­mi­kuun loppuun men­nes­sä

13.01.2023 14:16
Oululainen Tanja Roth haluaa jakaa saamansa äitienpäiväkunniamerkin toisten äitien kanssa – "Äitiys ei ole minulle itsestäänselvyys"

Ou­lu­lai­nen Tanja Roth haluaa jakaa saa­man­sa äi­tien­päi­vä­kun­nia­mer­kin toisten äitien kanssa – "Äitiys ei ole minulle it­ses­tään­sel­vyys"

09.05.2021 06:00
Tilaajille
Kokemusasiantuntijat Pauliina ja Tuomas Honkonen ovat valmiita kertomaan omasta arjestaan vammaisena pariskuntana: "Ennakkoluuloja on todella paljon, suhtautumista on monenlaista"

Ko­ke­mus­asian­tun­ti­jat Pau­lii­na ja Tuomas Hon­ko­nen ovat val­mii­ta ker­to­maan omasta ar­jes­taan vam­mai­se­na pa­ris­kun­ta­na: "En­nak­ko­luu­lo­ja on todella paljon, suh­tau­tu­mis­ta on mo­nen­lais­ta"

15.11.2020 19:00
Tilaajille
Niin pitkä on kotimatka – vaikeavammaisten kuljetuspalvelun ongelmat tuovat epävarmuutta elämään: "En pysty enää luottamaan siihen, että kyyti on sovitusti paikalla"

Niin pitkä on ko­ti­mat­ka – vai­kea­vam­mais­ten kul­je­tus­pal­ve­lun on­gel­mat tuovat epä­var­muut­ta elä­mään: "En pysty enää luot­ta­maan siihen, että kyyti on so­vi­tus­ti pai­kal­la"

22.09.2020 21:11 9
Tilaajille