Alussa on vain idea – Elina Lindborg kertoo, miten OLK:n kevätnäytös jalostuu reilussa puolessa vuodessa lähes 600 luistelijan spektaakkeliksi
Pienen merenneidon tarina tempaisee katsojat mukaansa – Oulun Luistelukerhon kevätnäytös on 500 luistelijan upea taidonnäyte, jota on edeltänyt vuoden määrätietoinen harjoittelu ja talkootyö
16-vuotiaana Oksana Bajul voitti Ukrainan ensimmäisen olympiakullan – Taitoluistelun tähti vetoaa nyt urheilupomoihin: "Venäjällä koko lajia rahoittaa Putin"
Muodostelmaluistelun seurakilpailu Oulu Synchro palaa Raksilaan kolmen vuoden tauon jälkeen – Kaleva näyttää kisapäivän suorana lähetyksenä
Siitä on jo 13 vuotta – Susanna Pöykiö yhä viimeisin oululaisedustaja taitoluistelun arvokisoissa: "Toivoa on, että arvokisatasolle murtauduttaisiin"
11-vuotias oululainen Ella Mäki sai joululahjaksi kisat Euroopan parhaiden parissa, koulustakin heltisi vapaata – "Opettaja ilmoitti, että homma on ok"