Tilaajille

Kärp­pien oma jää­hal­li­han­ke tar­vit­see päät­tä­jil­tä apua – Si­vis­tys­joh­ta­ja lupaa, että Lin­nan­maan re­mont­tia voidaan lykätä vuo­del­la

Uuden harjoitushallin rakentamisen on määrä alkaa ensi keväänä, ja valmista pitäisi olla vuotta myöhemmin.

Linnanmaan jäähalli on perusteellisen korjauksen tarpeessa. Alueen seurat kuitenkin toivovat, että kaupunki siirtää remonttia vuodella eteenpäin.
Linnanmaan jäähalli on perusteellisen korjauksen tarpeessa. Alueen seurat kuitenkin toivovat, että kaupunki siirtää remonttia vuodella eteenpäin.
Kuva: Mikko Halvari

Oulun alueen jääurheiluseuroissa seurataan pelonsekaisin tuntein, millaisia päätöksiä lähiviikot tuovat tullessaan.

Seurojen kalentereihin on ympyröity maanantai 24. marraskuuta. Se on päivä, jolloin Oulun kaupunginvaltuusto takoo kiinni budjettinsa vuodelle 2026. Virallisesti päätökset tosin sinetöidään vasta pari viikkoa myöhemmin (8.12.) järjestettävässä kokouksessa.

Oulun Kärpät 46 ry on hakenut kaupungilta yksityisen liikuntapaikkarakentamisen investointiavustusta harjoitushallille.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä