Liikenne- ja logistiikka-ala
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Lii­ken­teen verotus mer­kit­tä­väs­sä mur­rok­ses­sa – lo­gis­ti­sen kil­pai­lu­ky­vyn tur­vaa­mi­nen on avai­na­se­mas­sa

06.07.2025 05:30
Oulun Matkahuollon viimeinen työntekijä palvelee asiakkaita niin hyvin, että osasta on tullut ystäviä – "Ihanin työpaikka, missä olen ikinä ollut"

Oulun Mat­ka­huol­lon vii­mei­nen työn­te­ki­jä pal­ve­lee asiak­kai­ta niin hyvin, että osasta on tullut ystäviä – "Ihanin työ­paik­ka, missä olen ikinä ollut"

30.06.2023 07:00 31
Tilaajille
Logistiikka-alalle myönnetty 75 miljoonan tuki on hyvä alku, sanoo Oulussa vieraileva SKAL:n toimitusjohtaja – kuljetusyrittäjät ovat seisottaneet autojaan, sillä ajaminen ei kannata

Lo­gis­tiik­ka-alal­le myön­net­ty 75 mil­joo­nan tuki on hyvä alku, sanoo Oulussa vie­rai­le­va SKAL:n toi­mi­tus­joh­ta­ja – kul­je­tu­sy­rit­tä­jät ovat sei­sot­ta­neet au­to­jaan, sillä aja­mi­nen ei kannata

01.04.2022 19:20 4
Tilaajille
Oululainen Vähälä Yhtiöt myytiin saksalaiselle kuljetusjätille – "Luultavasti ajan saatossa vanhat logot häviävät"

Ou­lu­lai­nen Vähälä Yhtiöt myytiin sak­sa­lai­sel­le kul­je­tus­jä­til­le – "Luul­ta­vas­ti ajan saa­tos­sa vanhat logot hä­viä­vät"

28.07.2021 06:00 13
Tilaajille
Kokenut oululaisopettaja: Ammatillisen koulutuksen uudistus epäonnistui – Samassa koulutuksessa voi saada eri tasoisen opetuksen: "On opiskelijoita, jotka eivät saavuta osaamisvaatimuksia"

Kokenut ou­lu­lai­so­pet­ta­ja: Am­ma­til­li­sen kou­lu­tuk­sen uu­dis­tus epäon­nis­tui – Samassa kou­lu­tuk­ses­sa voi saada eri ta­soi­sen ope­tuk­sen: "On opis­ke­li­joi­ta, jotka eivät saavuta osaa­mis­vaa­ti­muk­sia"

08.04.2021 06:00 28
Tilaajille
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Teol­li­suut­ta ja vien­ti­teol­li­suut­ta tar­vi­taan kaik­kial­la Suo­mes­sa

14.12.2020 05:00
Tilaajille
Selvitys: raskas liikenne uskoo sähköautojen sijaan biopolttoaineisiin – henkilöautojen päästöt alas verotusta keventämällä ja romutuspalkkiolla

Sel­vi­tys: raskas lii­ken­ne uskoo säh­köau­to­jen sijaan bio­polt­to­ai­nei­siin – hen­ki­löau­to­jen päästöt alas ve­ro­tus­ta ke­ven­tä­mäl­lä ja ro­mu­tus­palk­kiol­la

16.06.2020 19:20