Abin sai­ras­tu­mi­nen voi pa­him­mil­laan lykätä val­mis­tu­mis­ta – Ou­lu­lais­reh­to­ri: "Mitään riskejä siinä ei tie­ten­kään voi ottaa"

Abit ohjeistetaan soittamaan rehtorille kirjoitusten aamuna, jos he ovat sairaana.

Ylioppilaskirjoituksien valmistautumisohjeissa abeja neuvotaan soittamaan rehtorille, jos he ovat kirjoitusten aamuna sairaana.
Ylioppilaskirjoituksien valmistautumisohjeissa abeja neuvotaan soittamaan rehtorille, jos he ovat kirjoitusten aamuna sairaana.
Kuva: Anna Hämeenaho

Kevään ylioppilaskirjoitusten aikaan jyllää monta eri tautia, jotka voivat viedä abiturientin sängyn pohjalle. Sairaana kirjoituksiin ei saisi osallistua, mutta kotiin jääminen on myös iso vahinko.

Pahimmillaan valmistuminen saattaa lykkääntyä sairastumisen vuoksi.

– Tiistaina meillä oli iso porukka omassa talossa. 120 kokelaasta kaksi oli sairaana, joten heiltä jää myös huomisen perjantain osuus tekemättä, kommentoi Laanilan lukion rehtori Timo Kärkkäinen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä