Aava Kuure, 19, jäi ilman ke­sä­töi­tä – nyt hän ra­hoit­taa kesänsä mus­ti­koi­ta myy­mäl­lä

Kun kesätöitä ei löytynyt kaupoista, siivouspalveluista eikä hautuumaalta, Aava Kuure lähti metsään ja tienasi elinkustannuksensa myymällä mustikkaa 55 euroa ämpäriltä.

Aava Kuure on kerännyt kesällä mustikoita elättääkseen itsensä.
Aava Kuure on kerännyt kesällä mustikoita elättääkseen itsensä.
Kuva: Liubov Alekseeva

Useat nuoret jäivät tänä vuonna ilman kesätöitä. Yksi heistä oli oululainen opiskelija Aava Kuure, 19, joka päätti kerätä mustikoita elättääkseen itsensä.

Kuure haki kesätöitä esimerkiksi kaupoista, siivouspalveluista, kiinteistönhuollosta ja hautuumaalta. Lopulta työpaikkaa ei löytynyt.

– Olihan se pettymys. Alkoi mietityttää, miten pärjään kesällä, Kuure sanoo.

Kuure keräsi viime kesänä pieniä määriä mustikoita ja päätti kokemuksensa innoittamana laajentaa toimintaansa tälle vuodelle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä