Yrit­tä­jä ja vir­ka­mies las­kut­ti­vat yh­teis­tuu­min Ou­lais­ten kau­pun­gil­ta yli­mää­räi­siä laskuja 1,3 mil­joo­nan euron edestä – mo­lem­mil­le yli kaksi vuotta van­keut­ta

Oulun käräjäoikeus on antanut tänään ratkaisunsa niin sanotussa Oulaisten ylilaskutusjutussa.

Käräjäoikeus katsoi sekä Oulaisten kaupungin entisen virkamiehen että kaupungille kunnossapidon tehtäviä tehneen yrittäjän syyllistyneen törkeään petokseen.

Molemmat heistä tuomittiin yli kahdeksi vuodeksi ehdottomaan vankeuteen.

Käräjäoikeuden mukaan heidän menettelynsä aiheutti Oulaisten kaupungille 1,3 miljoonan euron vahingot.

Aiemmin haastehakemusvaiheessa syyttäjä katsoi vahinkoja aiheutuneen yli 1,5 miljoonan euron edestä. Yrittäjän mukaan vahinkoja taas oli syntynyt 800 000 euron edestä, eli summasta oli riitaisuutta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä