Yli­vies­kan sil­ta­saa­gas­sa jälleen uusi käänne: Hal­li­tus veti rahat tois­ta­mi­seen pois – Kes­kus­ta­lai­set tyr­mis­tyi­vät

Valtatien 27 silta Ylivieskassa ylittää pääradan. Arkistokuva.
Valtatien 27 silta Ylivieskassa ylittää pääradan. Arkistokuva.
Kuva: Heikki Uusitalo

Ylivieskassa on huonokuntoinen ylikulkusilta, joka ei enää kestä raskaimpia kuljetuksia. Uudelle sillalle on ajettu rahoitusta sekä opposition että hallituksen riveistä. Valmista ei vain näytä tulevan.

Syksyllä valtiovarainministeriö esitti lisätalousarvioehdotuksessa sillalle 14 miljoonan rahoitusta. Nyt hallituksen lopullisessa esityksessä rahoitus on viivattu yli.

Kävi kutakuinkin samoin kuin viime keväänä. Silloinkaan rahaa ei lopulta herunut.

Kokoomuksen oululainen kansanedustaja Janne Heikkinen ei ole vielä menettänyt toivoaan, vaan on luottavainen, että rahoitus järjestyy.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä