Ylivieskan kaupunki järjestää kriisiapua Kaisaniemen koulun nuorille tiistaina tapahtuneen puukotuksen vuoksi. Yhdeksäsluokkalainen oppilas puukotti toista yhdeksäsluokkalaista koululla, epäilty ilmoittautui itse poliisille teon jälkeen.
Kaupungin sivistysjohtaja Kai Pertun mukaan koululla on paikalla kaksi psykiatriaan erikoistunutta sairaanhoitajaa pitämässä walk in -pistettä, nuorisotyöntekijöitä sekä kriisityön vapaaehtoisia.
– Paikalla on toistakymmentä aikuista, jotka eivät ole yleensä mukana täällä koululla. Nuorille on järjestetty kohtaamista ja keskusteluapua, ja olemme käyneet keskusteluja henkilökunnan kanssa, koululla paikalla oleva Perttu sanoo.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut