Oulun yliopiston hallitus on ottanut tavoitteekseen yliopiston hajasijoittamisen siten, että yliopistolla olisi kolme kampusta eli Linnanmaa, Kontinkangas ja Raksilan marketalue.
Perustelut esitetylle ratkaisulle ovat vaihdelleet ja muuttuneet Raksilan markethankkeen valmistelun edetessä, eikä esimerkiksi Raksilaan rakentamisen taloudellisista hyödyistä ole esitetty luotettavia laskelmia.
Kaikkein ikävintä yliopiston maineen ja julkisuuskuvan kannalta on kuitenkin se, että yliopiston johdon taholta on alettu tehdä härskiä viherpesua esittämällä Raksilan marketyliopiston rakentaminen ”ympäristöystävällisenä” tekona.
Uuden rakentaminen ei ole koskaan ympäristöystävällistä, sillä Suomessa rakentaminen aiheuttaa vuosittain 6–8 prosenttia kasvihuonepäästöistä ja kaikki rakennukset ja niiden käyttö vastaavat noin 40 prosenttia kasvihuonepäästöistä.