Yli kak­si­kym­men­tä po­lii­sia ko­ro­na­ka­ran­tee­niin Oulussa – po­lii­si­pääl­li­kön mukaan toi­min­ta­ky­ky tur­va­taan työ­vuo­ro­jär­jes­te­lyil­lä

Oulun poliisilaitoksella on jouduttu turvautumaan työvuorojärjestelyihin, kun yli kaksikymmentä poliisia altistui koronavirukselle. Arkistokuva.
Oulun poliisilaitoksella on jouduttu turvautumaan työvuorojärjestelyihin, kun yli kaksikymmentä poliisia altistui koronavirukselle. Arkistokuva.
Kuva: Vesa Joensuu

Reilut kaksikymmentä kenttäryhmissä työskentelevää poliisia määrättiin koronakaranteeniin Oulussa keskiviikkona, kertoo Oulun poliisipäällikkö Mika Heinilä.

Hän ei ota kantaa siihen, kuinka suuri osuus Oulun poliisin kenttähenkilöstön kokonaisvahvuudesta hieman yli kaksikymmentä poliisia on.

– Tilanne on ratkaistu työvuorojärjestelyillä. Oulun poliisilla on karanteeneista huolimatta normaali suorituskyky, Heinilä kertoo.

Poliisien karanteenit jatkuvat ensi viikon keskiviikkoon eli 27.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä