Yksi me­neh­tyi on­net­to­muu­des­sa Poh­jan­tiel­lä – Kyy­dis­sä ollut koira jou­dut­tiin lo­pet­ta­maan

Yksi menehtyi ja kolme sai vammoja perjantaiaamuna tapahtuneessa onnettomuudessa. Henkilöauton kuljettajaa epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
Yksi menehtyi ja kolme sai vammoja perjantaiaamuna tapahtuneessa onnettomuudessa. Henkilöauton kuljettajaa epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
Kuva: Teija Soini

Neljä loukkaantui vakavasti aamulla liikenneonnettomuudessa Nelostiellä.

Yksi uhreista menehtyi myöhemmin sairaalassa.

Henkilöauto oli ajanut rekan perään, ja ajautunut sen jälkeen kaistojen väliselle pientareelle.

Henkilöauton kuljettajaa epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta, poliisi tiedottaa.

Poliisin johtokeskuksesta kerrottiin aamupäivällä, että yleensä jos ylinopeutta on ollut merkittävästi, liikenneturvallisuuden vaarantamisen tekomuoto on törkeä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä