Jos julkisuudessa keskustellaan tiedepolitiikasta, puhutaan yleensä väitöskirjojen määrästä. Väitöskirja on kuitenkin vasta tutkijanuran ensimmäinen askel, ja väittelemisen jälkeen työuraa voi olla jäljellä 30-40 vuotta.
Nykyisellään suomalainen yliopistolaitos haaskaa väitelleiden tutkijoiden voimavaroja taisteluun vähäisestä tutkimusrahoituksesta.
Monilla samaan väitöksenjälkeiseen elämänvaiheeseen osuu perheen perustaminen. Yliopistolla jokainen tietää jonkun, joka on uupunut työkyvyttömäksi rahoituskilpailun ja perhe-elämän paineissa.
Mielenterveysongelmat ovat tutkijoiden keskuudessa aivan liian yleisiä. Ne eivät ole osoitus yksilöiden heikkoudesta vaan tiedeyhteisön rakenteellisista ongelmista.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut