Vuokattiin saapuneella 52 hengen urheilijajoukkueella todettiin keskiviikkona seitsemän positiivista koronatestitulosta. Ukrainalaiset saapuivat Sotkamoon viime lauantaina.
Aiemmin 1. marraskuuta Vuokattiin saapuneesta samankokoisesta ukrainalaisjoukkueesta löytyi neljä koronapositiivista tulosta.
Maahantuloa edellytettävissä 72 tuntia edeltävissä koronatesteissä kaikki oli ilmoitettu negatiivisiksi.
Kainuun soten mukaan kaikki testatut ovat oireettomia.
Marraskuun alussa saapuneesta joukkueesta 36 henkilöä on karanteenissa. Myös toinen 52 hengen joukkue on määrätty kahden viikon karanteeniin ja testipositiiviset henkilöt lisäksi 7 vuorokauden eristykseen.
– On ilmeistä, että joko lähtöpään testaus on tekemättä asianmukaisesti tai uskomaton epäonni on kohdannut joukkueita, koska yli 10 prosenttia testipositiivisuus on poikkeuksellista, toteaa pandemiapäällikkö Olli-Pekka Koukkari Kainuun sotesta.
Kainuun sote kertoo tiedotteessa, että joukkueet ovat saapumisen jälkeisen aikansa olleet urheilukuplassaan, joten riski tartunnoista joukkueen ulkopuolelle on vähäinen.
Ukrainalaisten urheilijoiden saapuminen keskeytetään
Kainuun sote on yhteistyössä Vuokatin urheiluopiston kanssa päättänyt välittömästi keskeyttää ukrainalaisten urheilijoiden saapumisen Vuokattiin.
– Vaikka Vuokatissa käytettävät varotoimet koronaturvallisuuden varmistamiseksi ovat tiukat, tässä tilanteessa tämä on ainoa vaihtoehto, toteaa Vuokatin urheiluopiston toimitusjohtaja Veikko Halonen.
Koukkarin mukaan ukrainalaisten lähtötestausta ei voida pitää luotettavana ja lisäksi joukkueessa saattaa olla lisää oireettomia viruksen kantajia.