Pääkirjoitus

Vi­ser­tä­vä lintu toi someen ah­dis­ta­van räy­häa­ree­nan

Mikroblogipalvelu Twitter päihittää perinteiset viestimet nopeudessa. Elon Muskin omistuksessa palvelun pimeät puolet ovat kuitenkin korostuneet. Twitteriä haastavat vaihtoehdot ovat olleet vähissä. Nyt apajille pyrkii toinen megayhtiö Meta.

Viestinten maailma ei ole ainoa, joka on ottanut Twitterin käyttöön. Näin kertoi Kalevan julkaisema ranskalaislehti Le Monden artikkeli keväällä 2009.

"Poliitikot, urheilijat, taiteilijat ja julkisuuden henkilöt mutta myös tavaramerkit, yhdistykset ja yritykset ovat käyttäneet sitä menestyksekkäästi", juttu jatkui. 140 merkin viestejä julkaiseva mikroblogipalvelu oli "verkon uusi tähtönen".

Runsaat 14 vuotta myöhemmin "tviitin" enimmäismitta on 280 merkkiä, ja Twitter on verkkomaailman keskeisiä alustoja, uutisten välityksessä ehkä tärkein.

Esimerkiksi Ukrainan sodan tuoreimmat uutiset ja analyysit on saanut Twitterin kautta – kunhan osaa seuloa luotettavat lähteet epäluotettavista.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut