Virta vei kak­sik­koa pa­to­luuk­ku­ja kohti – Si­vul­li­nen teki san­ka­ri­työn Tuiran ui­ma­ran­nal­la

Vaarallinen tilanne tapahtui Tuiran uimarannalla.
Vaarallinen tilanne tapahtui Tuiran uimarannalla.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Poliisi sai hälytyksen ihmisen pelastamista vedestä koskevalle tehtävälle Oulun Tuiran uimarannalle kello 19.20 maanantai-iltana.

Pohjois-Pohjanmaan päivystävä palomestari Mikko Heikkilä kertoo, että kaksi nuorta miestä oli uimassa keskellä Oulujokea. Kaksikko oli uinut pitkälle, mutta takaisin päin palatessa voimat olivat alkaneet loppua.

Virta alkoi viedä miehiä mennessään kohti Merikosken voimalaitoksen patoluukkuja. Tapahtumahetkellä yksi luukuista oli auki.

Heikkilän mukaan tilanteen huomasi sivullinen mieshenkilö, joka teki sankarityön ja syöksyi pelastamaan uimareita.

Viiden pelastusyksikön saapuessa paikalle kaikki olivat jo rannalla. Pelastuslaitoksen tehtäväksi jäi todeta tilanne ja kiittää sivullista auttajaa.

Kukaan miehistä ei loukkaantunut.

Ilmoita asiavirheestä