Viikon lo­puk­si: Etätyö on tylsää ja yk­si­näis­tä puur­ta­mis­ta – sii­tä­kin pitäisi puhua, mitä mer­kit­see, kun työn­an­ta­ja vie kotona tilaa hen­ki­ses­ti ja fyy­si­ses­ti

Luojan kiitos pian päästään rokottamaan ihmisiä ja terveyskriisi saadaan vähitellen hallintaan. On syytä toivoa, että pikkujouluissa ensi vuonna voitaisiin enää muistella nykyihmiskunnan yhtä synkintä vaihetta.

Etätyön hyvät puolet ovat vähitellen karisemassa, kun tilalle tulee murmelimainen olo ja etätyöapatia valtaa mielen.
Etätyön hyvät puolet ovat vähitellen karisemassa, kun tilalle tulee murmelimainen olo ja etätyöapatia valtaa mielen.
Kuva: Jarmo Kontiainen /arkisto

Ensimmäiset päivät etätyössä olivat suorastaan jännittäviä. Tekniikan toimivuus ja yhteyksien pitäminen oli yllättävän helppoa. Työhön pystyi keskittymään kenenkään häiritsemättä. Mukavaa vaihtelua oli myös se, ettei koko ajan tarvinnut olla vuorovaikutuksessa kaikkien työyhteisön jäsenten kanssa. Se toi kaivattua etäisyyttä pinnan alla väreileviin ristiriitoihin.

Ruokahuolto tosin piti miettiä etukäteen, sillä enää ei päässyt hissillä suoraan työpaikan lounasravintolaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä