Vie­mä­riin re­mon­tin aikana las­ket­tu vesi ai­heut­ti ve­si­va­hin­gon – ou­lu­lai­nen asun­to-osa­keyh­tiö voitti kor­vaus­kiis­tan kä­rä­jil­lä

Viemäriin laskettu vesi on käymässä oululaisen osakeyhtiön kukkarolle.

Se joutuu maksamaan yli 34 000 euron edestä vahingonkorvauksia ja oikeudenkäyntikuluja, mikäli hovioikeus ei myöhemmin muuta Oulun käräjäoikeuden kesällä antamaa tuomiota.

Korvausvelvollisuuden taustalla on oululaisessa asunto-osakeyhtiössä vuonna 2018 tehdyt runkoviemärin pinnoitustyöt. Niiden aikana yhtiössä sijaitsevien huoneistojen viemäreitä asetettiin käyttökieltoon.

Yhdessä huoneistossa käytettiin kuitenkin pesukonetta ja laskettiin hanoista vettä viemäriin käyttökiellosta huolimatta.

Viemärivedet päätyivät alapuolella olleisiin huoneistoihin ja aiheuttivat vesivahinkoja.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä