Kadonneet: Suun­nis­tus­ki­sa sai uuden kään­teen, kun Mu­hok­sen met­säs­tä löytyi Kel­los­ta ka­don­nut nainen

Peruskoulu: Ou­lu­lais­opet­ta­ja kertoo, mikä kä­si­työn ope­tuk­ses­sa meni pieleen

Video: Bussi ajoi tör­keäs­ti päin pu­nai­sia Kai­jon­har­jus­sa

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Kolumni
Tilaajille

Ve­nä­läis­yh­tiön joh­ta­jan ainoa vaih­to­eh­to on vai­ke­ne­mi­nen, ja tämä ruokkii epä­luu­loam­me – Venäjän sotaa tai Putinia ei Suo­mes­sa suvaita

On epäilemättä vaikea paikka jäädä liiketoimissa puristuksiin Putinin diktatuurin ja länsimaisten arvojen väliin. Johtajien ajatuksia voimme valitettavasti vain arvailla.

On mahdotonta tietää, mitä liikkuu Suomessa toimivan venäläisen yritysjohtajan päässä. Hän ei nimittäin voi sitä sanoa.

Esimerkiksi Rosatomin tytäryhtiöt eivät vastaa kysymyksiin sodasta. Yksittäiset johtoportaan jäsenet eivät anna lausuntoja ollenkaan. Teboilin johtajat eivät puhu sodasta, vaan konfliktista. Vaikenemisen kulttuuri on käynyt viimeaikaisten uutisjuttujen myötä selväksi.

Venäjällä sallitaan vain Kremlin määrittelemä totuus. Kaiken muun lausumisesta voi joutua uuden lain myötä 15 vuodeksi vankilaan. Epäilemättä venäläiset johtajat ja muut, jotka työskentelevät suomalaisyrityksissä, ovat vaikeassa paikassa.



On ahdistavaa ajatella tilannetta, jossa maineesi yritysmaailmassa romahtaa yhdessä yössä omaa kansaasi sortavan diktaattorin vuoksi.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.