Venäjä tiu­ken­taa sen­suu­ria – Jopa Putinin hal­lin­toa mie­lis­te­le­vä kir­ja­kus­tan­ta­mo rat­sat­tiin

Kremlin toimet enteilevät uutta vaihetta kirjallisuuden sensuroinnissa.

Berliini
Kirjakustantamo Eksmo on pyrkinyt miellyttämään Vladimir Putinin hallinnon näkemyksiä, mutta joutunut silti vaikeuksiin.
Kirjakustantamo Eksmo on pyrkinyt miellyttämään Vladimir Putinin hallinnon näkemyksiä, mutta joutunut silti vaikeuksiin.
Kuva: IGOR IVANKO, ALEXANDER KAZAKOV / AFP / Lehtikuva
Financial Times

Financial Times on kansainvälinen talousmedia. Julkaisemme lehden juttuja suomennettuina. FT on julkaissut tämän jutun 26.4.

Kaikki alkoi kirjojen kansista: ensin hallituksen kanssa erimielisten kirjailijoiden teoksia käärittiin muoviin ja merkittiin varoituksin kirjakaupoissa ympäri Venäjää.

Pian tämän jälkeen sensuuri laajeni kokonaisten sivujen mustaamiseen. Sitten poliisi alkoi tehdä ratsioita kirjakauppoihin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä