Venäjä soti länttä vastaan jo ennen kuin länsi halusi sitä uskoa – Brit­ti­tut­ki­ja Keir Giles: "Suomen aja­tus­ta ko­ko­nais­tur­val­li­suu­des­ta tar­vi­taan nyt myös muualla Eu­roo­pas­sa"

Venäjän sabotaasit, murhat, räjäytykset, disinformaatio ja muut tihutyöt ovat jatkuneet jo vuosia Euroopassa ja Yhdysvalloissa. Järjettömiltä näyttävissä toimissa on oma venäläinen logiikkansa, jolla pyritään aiheuttamaan hämmennystä ja hajaannusta länsimaissa.

Venäjä pyrkii hämmentämällä ja sabotoimalla aiheuttamaan kustannuksia länsimaille ja railoja ihmisten välille, arvioi brittitutkija Keir Giles.
Venäjä pyrkii hämmentämällä ja sabotoimalla aiheuttamaan kustannuksia länsimaille ja railoja ihmisten välille, arvioi brittitutkija Keir Giles.
Kuva: Toni Viljanmaa

Venäjä on ollut sodassa länttä vastaan jo pitkään, vaikka lännen johtajat ovat tehneet parhaansa teeskennelläkseen, että niin paha tilanne ei ole. Sota on tosiasia, ja nyt on brittiläisen Venäjä-tutkijan Keir Gilesin mielestä korkein aika tunnustaa se.

Länsimaisille ihmisille vaikeuksia tuottaa nähdä järki pinnalta katsoen hyvinkin järjettömien Venäjän tekojen takaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä