Vas­taa­mon tie­to­mur­ron uh­reil­ta yli sata pyyntöä uudesta hen­ki­lö­tun­nuk­ses­ta – yhtään ano­mus­ta ei ole hy­väk­syt­ty pelkän tie­to­mur­ron pe­rus­teel­la

Psykoterapiakeskus Vastaamon tietomurron tutkinnanjohtajan Marko Leposen mukaan vielä ei ole selvillä, onko teon takana kotimainen vai monikansallinen toimija. Poliisille on jätetty tapaukseen liittyen lähes 25 000 rikosilmoitusta. Yhtään pyyntöä henkilötunnuksen muuttamisesta ei ole hyväksytty pelkän tietomurron perusteella.

Kymmenien tuhansien Psykoterapiakeskus Vastaamon asiakkaiden henkilö- ja potilastietoja on varastettu tietomurroissa, joita keskusrikospoliisi tutkii parhaillaan.
Kymmenien tuhansien Psykoterapiakeskus Vastaamon asiakkaiden henkilö- ja potilastietoja on varastettu tietomurroissa, joita keskusrikospoliisi tutkii parhaillaan.
Kuva: Arttu Laitala

Hieman yli sata psykoterapiakeskus Vastaamon tietomurron uhria on pyytänyt henkilötunnuksensa muuttamista Digi- ja väestötietovirastolta (DVV). Yhtään hakemusta ei ole tähän mennessä hyväksytty pelkästään tehdyn tietomurron perusteella. Asiasta kertoo DVV:n rekisteripalvelujen johtaja Jari Taipale.

Hänen mukaansa henkilötunnuksen muuttaminen on vaikeaa, koska se on lähtökohtaisesti tarkoitettu pysyväksi. Pelkkä tietomurron uhriksi joutuminen ei riitä nykyisen lainsäädännön mukaan perusteeksi henkilötunnuksen vaihtamiseen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä