Joukko ihmisiä seisoo keskiviikkona Tervatoppilassa Lipporannassa vanhan, arvokkaan talo Storen edustalla ja kuuntelee omistajan Pedro Aibéon juhlapuhetta:
– Tervetuloa kaikkien aikojen ensimmäiseen ilmakitaran maailmankouluun. Olen iloinen, että toitte ilmakitarat mukananne tänne. Tässä talossa on niille paljon tilaa seinillä. Tänään viihdymme täällä, teemme musiikkia ja kuuntelemme musiikkia, hän sanoo juuri alkavan Oulun Ilmakitaransoiton MM-kisojen väelle.
Ilmakitaristit ja muu väki kuuntelivat Pedro Aibéon juhlapuhetta Ilmakitaransoiton MM-kisojen "airientation"-tilaisuudessa talo Storen edustalla.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut