Vanha Kaleva: Oulun orpolan Sanni ja Tuu­lik­ki odot­ta­vat jou­lu­lah­jo­ja

Kaleva 15.12.1920. Joulu lähenee ja orpokodin lapsillekin tulee joulu. Kaikki hyväosaiset lapset, jotka tietävät että pukki tuo heille uusia lahjoja ja leikkikaluja, tekevät pukin oikein iloiseksi, jos he varustavat vanhat leikkikalunsa kääröön, että pukki saa ne viedä orpolaan, muuten se saisi sinne mennä tyhjin käsin ja se olisi pukista hyvin ikävää.

Ehkä äidin kätköstä löytyy joku nuttu tai hame, joka on käynyt pieneksi, mutta sentään sopii orpokodin Allille tai Sannille tahi Tuulikille.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä