Vanha Kaleva: Lasse Viren veti ke­vyes­ti uuden SE-ajan Raatin ku­mi­as­val­til­la

Lasse Viren juoksi heinäkuun lopulla 1972 Oulussa nopeuskestävyysmatkan 3 000 metriä ennätysajassa. Syyskuussa hän voitti olympiakultaa 5 000 ja 10 000 metrillä.
Lasse Viren juoksi heinäkuun lopulla 1972 Oulussa nopeuskestävyysmatkan 3 000 metriä ennätysajassa. Syyskuussa hän voitti olympiakultaa 5 000 ja 10 000 metrillä.
Kuva: Arkisto

Kaleva 28.7.1972. Maaottelusankari Lasse Viren jatkoi ennätyssooloilua. Oulun Raatissa hän juoksi 3 000 metrin matkalla Suomen ja Pohjolan uuden ennätysajan 7.43,2. Ennätys syntyi Oulun Raatissa kumiasvalttiradalla.

Virenin tulos on tasan sekunnin parempi kuin Belgian Emile Puttemansin alkukesällä Brysselissä saavuttama tulos 7.44,2 ja samassa Brysselin kilvassa britti Dave Bedford teki ajan 7.46,4.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä