Polkupyörille tarvitaan Oulussa lisää parkkitilaa, esimerkiksi vartioitu parkkihalli. Näin esitetään valtuustoaloitteessa.
Kuva: Maiju Pohjanheimo
Vihreiden Oulun kaupunginvaltuuston valtuustoryhmän aloitteessa esitetään, että Oulun ydinkeskustaan ja rautatieaseman läheisyyteen rakennettaisiin polkupyörille valvottu sekä vartioitu parkkihalli tai muu pysäköintiratkaisu. Hallin ylläpito voitaisiin aloitteen mukaan rahoittaa pysäköintimaksuilla.
Yksi perustelu hallin tarpeelle on, että arvokkaiden pyörien osuus on kasvanut samanaikaisesti kun Oulussa varastetaan pyöriä runsaasti edelleen jopa keskellä päivää. Monet voisivat maksaa vartioidusta pyöräparkkipalvelusta.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut