Oulujoen ylittävien Pohjantien siltojen korjaukseen on myönnetty 15 miljoonaa euroa korjausrahaa. Korjausrahaa ehdotetaan hallituksen vuoden ensimmäisessä lisätalousarviossa.
Siltojen uusiminen on osa mittavaa nelostien parannushanketta. Nelostien parantamiseen Oulun ja Kemin välillä on aiemmin myönnetty 155 miljoonaa euroa.
Oululainen keskustan kansanedustaja Mirja Vehkaperä on tyytyväinen siihen, että siltojen korjaukseen saadaan korjausrahaa. Hän korostaa sitä, kuinka nelostien remontilla on suuri vaikutus Pohjois-Pohjanmaalle ja sujuvalle liikenteelle.
– Kun tiehanke on valmis, pääsemme eroon nelostien jatkuvista ruuhkista ja turvattomuudesta. Tämä helpottaa niin paikallista työmatkaliikennettä, vapaa-ajan matkustamista kuin elinkeinoelämän kuljetuksia, Vehkaperä listaa.
Oulujoen ylittävien moottoritiesiltojen uusimisesta päätettiin huhtikuussa. Samalla ely-keskus kertoi, että uusien siltojen rakentaminen maksaisi arviolta 15 miljoonaa euroa.
Sillat on rakennettu vuonna 1965. Ne saneerattiin vuosina 2005–2006 sillä periaatteella, että nykyiset kevyen liikenteen kaistat oltaisiin voitu muuttaa kolmansiksi ajokaistoiksi.
Siltojen kantavuustarkasteluissa havaittiin ongelmia alkuvuodesta ja silloille asetettiin tammikuussa painorajoitukset. Samalla todettiin, ettei kolmansien kaistojen käyttöönotto ole mahdollista ilman siltojen vahvistamista.
Alkuperäisen suunnitelman mukaan kolmikaistaisen Oulujoen sillan olisi pitänyt valmistua tämän vuoden syksyllä. Tammikuussa ely-keskus arvioi, että uuden sillan rakentaminen viivästyttäisi urakkaa 2–3 vuotta.