Vä­li­vai­nion kak­sois­sur­mas­ta pian kuu­kau­si: Po­lii­sil­la on "jon­ki­nas­tei­nen kä­si­tys" 31-vuo­tiaan ampujan mo­tii­vis­ta ja hal­lus­saan teossa käy­tet­ty luvaton ase

Poliisilla on jonkinasteinen käsitys siitä, miksi 31-vuotias mies surmasi ampumalla vaimonsa ja toisen miehen Oulun Välivainiolla toukokuun 6. päivä, kertoo tutkintaa johtava rikoskomisario Eveliina Karjalainen.

Hän ei kuitenkaan halua tarkemmin avata poliisin arviota teon motiiveista julkisuuteen.

– Se on edelleen selvityksen alla. En voi tätä kommentoida esitutkinnan ollessa kesken.

Poliisi ei ole kertonut toisesta uhrista, ampumahaavan saaneesta ja ulkona tapahtumapaikalle kuolleesta miehestä juuri mitään. Se tiedetään, että epäilty ampuja sekä molemmat kuolonuhrit tunsivat toisensa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä