Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Va­li­tuk­set jar­rut­ta­vat Oulun hank­kei­ta – Terwa Tower, ter­ve­tu­loa Vän­man­nin­saa­reen

Liian usein kuulee vitsinä mainittavan, että Oulussa kaikki on "vaiheessa". Oli sitten kyse kaavoituksesta, rakentamisesta tai suurten hankkeiden eteenpäin viemisestä.

Mistäköhän tuo voisi johtua? Valituksista! Oulun kaupunki harvoin rakentaa tai rakennuttaa itse, siitä puolesta vastaavat etupäässä yritykset. Kun halukas yrittäjä löytyy, tarvitaan toiminnalle sopiva toimitila tai tontti, jonka mahdollistaa usein kaupunki kaavapolitiikallaan. Kun asiat on saatu etenemään molempia osapuolia tyydyttävällä tavalla ja tulee mielipiteiden vuoro, astuu kuvaan usein se jarruttaja. Eli kuntalainen, joka syystä tai toisesta ei hanketta hyväksy.

Meillä on lakiin perustuva oikeus tehdä valitus, ja niin tulee ollakin. Silti toivoisin, että miettisimme hieman pidemmälle ennen kuin tälle valitusten tielle lähdemme. Se nimittäin ihan oikeasti vaikeuttaa useiden oululaisten tai Ouluun pyrkivien yritysten ja toimijoiden suunnitelmia panostaa alueellemme.

Miltä me haluamme kaupunkimme näyttävän? Mitä me haluamme siitä kerrottavan? Onko täällä avoin ja erilaisia toimintamahdollisuuksia hyväksyvä kulttuuri, vai halutaanko täällä elää menneessä ja jarruttaa kaikkea?

Tälläkin hetkellä meillä on menossa monia hankkeita. Mielestäni niistä tärkeimpiä on asemakeskus ratapihoineen ja kunnollisine rakennuksineen, jossa odottaa junaa tai onnikkaa. Elämysareena ei ole sekään yhtään hullumpi hanke alueelle.

"Ja sitten Terwa Tower! Ehdottomasti kyllä, tervetuloa Vänmanninsaareen."

Toivon kuitenkin, että radanvarrella asuinrakentaminen rauhoitettaisiin toviksi, ja matka-/asemakeskus palveluineen tehtäisiin ensin.

Mitä tulee torinrantaan, niin kyllä "hotellin" raakileelle pitäisi ehdottomasti saada tehtyä pian jotakin. Paras vaihtoehto olisi, että joku toimija tekisi sen loppuun, ja sekin saataisiin käyttöön.

Ja sitten Terwa Tower! Ehdottomasti kyllä, tervetuloa Vänmanninsaareen. Kun sen saisimme, silloin Marjatta ja Martti Jaatisen voittama arkkitehtuurikilpailun voittoisa monumentaalikeskus olisi toteutunut kokonaisuudessaan.

Olen todella iloinen, että teatterin taakse suunniteltu rakennus jätettiin hankkeesta pois, sinne jäi mukavasti tilaa oleskella veden äärellä.

Vaikka valituksiin on oikeus, mietitään vielä miltä me ihan oikeasti haluamme tulevaisuuden Oulun näyttävän.

Kaarina Torro

kaupunginvaltuutettu (sd.)

Business Oulun liikelaitoksen johtokunnan jäsen

Oulu