Vai­na­jien kul­jet­ta­ja suree yksin kuol­lei­ta ih­mi­siä, joita kukaan ei ole kai­van­nut – Mira Blomq­vist ja Pasi Ruik­ka­la päi­vys­tä­vät pu­he­li­men ääressä vuo­ro­kau­den ympäri

Mira Blomqvistin ja Pasi Ruikkalan tärkein tehtävä on varmistaa, että jokaisen vainajan matka on yhtä arvokas.

Mira Blomqvist ja Pasi Ruikkala ovat osa pientä työporukkaa, joka hakee kaikki poliisin ilmoittamat kuolemantapaukset Meri-Lapissa. Tätä työtä he ovat tehneet kolme vuotta.
Mira Blomqvist ja Pasi Ruikkala ovat osa pientä työporukkaa, joka hakee kaikki poliisin ilmoittamat kuolemantapaukset Meri-Lapissa. Tätä työtä he ovat tehneet kolme vuotta.
Kuva: Pekka Aho

Mira Blomqvist ja Pasi Ruikkala kuljettavat työkseen vainajia. Heidät hälytetään hakemaan itsemurhan tehneitä, liikenneonnettomuudessa menehtyneitä, rikoksen uhreja ja luonnollisesti kotiin kuolleita. Kaikkia heitä, joiden kuolema on edellyttänyt poliisin paikalla käynnin.

Ruikkala ja Blomqvist päivystävät ympärivuorokautisesti kaksi viikkoa. Kun puhelin soi, heillä on 45 minuuttia aikaa ehtiä tapahtumapaikalle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä