Vai­keuk­sis­sa ollut Ruu­ti­kan­kaan am­pu­ma­kes­kus aiotaan avata ennen kesää – ta­voit­te­lee MM-ki­so­ja neljän vuoden päästä

Ampumatoimintaa pyörittävä seura tai seurat vielä puuttuvat, mutta useiden toimijoiden kanssa käydään neuvotteluja, kertoo Ruutikunnat Oy:n hallitusta johtava kansanedustaja Jenna Simula (ps.).

Ruutikankaan vaikeuksissa ollut ampumaurheilukeskus pyritään avaamaan käyttöön ennen kesää. Asiasta kerrotaan keskuksen ja omistusyhtiö Ruutikunnat Oy:n tiedotteessa.

Sen mukaan poliisihallitus on nyt myöntänyt ampumarataluvan alueen kuntien yhteisomistamalle Ruutikunnat Oy:lle. Yhtiön omistavat Oulun ja Raahen kaupungit sekä Limingan ja Lumijoen kunnat.

Ampumatoimintaa pyörittävä seura tai seurat vielä puuttuvat, mutta useiden toimijoiden kanssa käydään neuvotteluja, kertoo Ruutikunnat Oy:n hallitusta johtava kansanedustaja Jenna Simula (ps.).

– Näyttää siltä, että useampia toimijoita on tulossa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä