Vaat­teet pois ja mal­li­nuk­ke kai­na­loon – Oulussa jär­jes­tet­tä­vis­sä Älä mahdu muot­tiin -ku­vauk­sis­sa juh­lis­te­taan ih­mis­ke­ho­jen mo­ni­nai­suut­ta

Kuvausten torsot mallinuket symboloivat sitä epärealistista ihannekehon mallia, jota mainoksissa ja somessa meille tyrkytetään.

Anni Rekilä (vas.) ja Iiris Pitkäjärvi toivovat kuvauksiin mukaan kaiken ikäisiä ja kaiken sukupuolisia ihmisiä.
Anni Rekilä (vas.) ja Iiris Pitkäjärvi toivovat kuvauksiin mukaan kaiken ikäisiä ja kaiken sukupuolisia ihmisiä.
Kuva: Pekka Peura

Nuori, hoikka, valkoinen ja tervekehoinen. Sehän meillä länsimaissa on ihanneihmisen ja ihannekehon malli.

Mutta kuinka moni oikeasti tuohon muottiin mahtuu? Paitsi mallinukke, jonka kanssa lauantaina pääsee poseeraamaan Oulussa. Ilman vaatteita.

Kyseessä ovat Oulussa järjestettävän Älä mahdu muottiin -projektin kuvaukset, joiden tarkoituksena on juhlistaa tasa-arvoa, suvaitsevaisuutta, kehorauhaa ja itsensä hyväksymistä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä