Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo vieraili Oulussa paneelikeskustelussa Hallituskadulla nykyisissä Business-Oulun tiloissa perjantaina.
Kuva: Maiju Pohjanheimo
Kokoomuksen veret seisauttava gallup-kannatus tuoreimmassa Yleisradion teettämässä mittauksessa on puolueen puheenjohtajan Petteri Orpon mukaan puolueen historian paras. Hän huomauttaa, että kannatus on ollut pitkään nousussa, ja tuoreessa muistissa ovat myös voitokkaat aluevaalit alkuvuodesta.
– Kannatuksen nousu ei johdu vain siitä, että kokoomus on Nato-myönteisin puolue. Suuri osa kansasta luottaa siihen, että me huolehdimme laajasti Suomen turvallisuudesta ja Nato-jäsenyydestä, perjantaina Oulussa turvallisuuspoliittiseen paneelikeskusteluun Business-Oulun tiloissa osallistunut Orpo korostaa.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut