Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Vaa­li­lu­paus­ten aikaan

Tienvarret, sanomalehdet, netti ja postilaatikot ovat muuttuneet jälleen värikkäiksi vaalimainostulvasta. Huomio kiinnittyy ehdokkaiden varsin suureen yksimielisyyteen kuntalaisten palveluiden säilyttämisestä ja parantamisesta, mikä onkin erinomaisen kannatettava tavoite.

Mainoksissa ei oteta kantaa siihen tosiasiaan, että palveluiden tuottamiseen ja ostoon kuluu valtavasti rahaa.

Oulun kaupungin vuositalousarvio lähestyy puoltatoista miljardia euroa. Kaupungilla on velkaa yli 700 miljoonaa euroa ja ensi vuonna otetaan lisää velkaa noin 100 miljoonaa euroa.

Mistä saisimme kootuksi riittävästi varoja velvoitteiden ja investointien kustannusten hoitamiseksi? Onko todella tarvetta lisätä velanottoa säilyttääksemme Oulun maineen nopeasti kasvavana keskuksena?

Keinot Oulun talouden tasapainottamiseksi ovat varsin rajalliset.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut