Vaalan pank­ki­au­to­maa­tin rä­jäyt­tä­jien käyt­tä­mät tikkaat hukassa – poliisi pyytää ylei­söl­tä ha­vain­to­ja

Poliisi on erityisen kiinnostunut alumiinisista A-tikkaista. Poliisin mukaan on mahdollista, että Puolasta tullut miesjoukko on hävittänyt tekovälineitään välille Vaala–Utajärvi–Muhos–Kempele.

Poliisi pyytää kansalaisten apua Vaalassa pankkiautomaatin 10. huhtikuuta räjäyttäneiden miesten teon tutkinnassa.

Vaalan K-Market Tervaportin seinästä räjäytettiin viikko sitten torstaina yöllä pankkiautomaatti hajalle ja vietiin sen rahalipas.

Kadoksissa on osa tekovälineistä. Poliisin mukaan on mahdollista, että miesjoukko on hävittänyt tekovälineitään välille Vaala–Utajärvi–Muhos–Kempele.

Poliisi on erityisen kiinnostunut löytämään alumiinista valmistetut A-malliset tikkaat. Niitä on käytetty törkeänä varkautena ja räjähderikoksena tutkittavan teon valmistelussa.

Mikäli epäiltyjä tekovälineitä löytyy, asiasta voi ilmoittaa poliisille numeroon 040 777 4225.

Varkauteen liittyen poliisi otti kiinni kolme Puolasta Suomeen tullutta yli 40-vuotiasta miestä huoneistohotellista Kempeleessä myöhemmin samana torstaina, jolloin räjäytys oli tehty.

Miehet on sittemmin määrätty tutkintavankeuteen.

Poliisi otti aiemmin Kempeleestä kiinni kolme Puolasta Suomeen tullutta miestä epäiltynä pankkiautomaatin rahojen viemisestä.
Poliisi otti aiemmin Kempeleestä kiinni kolme Puolasta Suomeen tullutta miestä epäiltynä pankkiautomaatin rahojen viemisestä.
Kuva: Teija Soini

Tekoa tutkii Oulun poliisi yhdessä keskusrikospoliisin Oulun yksikön kanssa.

Poliisi on kertonut, että kyse järjestäytyneen rikollisuuden ryhmästä, jonka tarkoituksena oli kohdistaa isku pankkiautomaattiin, saada mahdollisimman paljon rahaa ja poistua maasta.

Vietyä rahasummaa poliisi on luonnehtinut kohtuullisen isoksi. Rahat saatiin kiinnioton yhteydessä takaisin.

Esitutkinnassa on tullut vastaan viitteitä siitä, että tekoa on suunniteltu. Poliisin mukaan miehet olisivat voineet erehdyttää viranomaisia maasta poistumisen yhteydessä, minkä vuoksi heitä epäillään myös väärennösrikoksesta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä