Uusien an­nis­ke­lu­ra­joi­tus­ten myötä saatu lo­mau­tus­lap­pu tuli Jenna He­le­niuk­sel­le täytenä yl­lä­tyk­se­nä: "Täl­lais­ta lii­ket­tä en olisi uskonut ikinä ta­pah­tu­van"

– En olisi ikinä voinut uskoa, että tähän pisteeseen mentäisiin vielä, puuskahtaa lomautuslapun käteensä saanut baarimikko Jenna Helenius.

22-vuotias Helenius muutti elokuussa Leville tarkoituksenaan työskennellä talvisesongin loppuun asti baarityöntekijänä. Ammatiltaan hän on lähihoitaja, mutta työkokemusta baaritiskin takaa on ehtinyt kertyä jo neljän vuoden ajalta.

Kouvolalaislähtöinen Helenius on asunut koko elämänsä Etelä-Suomessa, mutta haave pohjoisessa asumisesta on itänyt mielessä jo pitkään. Päätös Lappiin muuttamisesta syntyi lopulta reilu vuosi sitten ja lokakuussa 2020 Helenius irtisanoi kolme työpaikkaa sekä asuntonsa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä