Uu­dis­tus ohjaa eri­kois­tu­via lää­kä­rei­tä aloil­le, joilla on työ­voi­ma­pu­laa – poh­joi­sen ongelma on se, miten eri­kois­lää­kä­rit saadaan py­sy­mään alueel­la

Erikoislääkäreiden ja erikoishammaslääkäreiden koulutus uudistuu: Osaamisvaatimukset yhtenäistyvät. Uudella hakumenettelyllä pyritään ohjaamaan erikoistuvia sinne, missä tarve on.

Annukka Murtonen erikoistuu parhaillaan neurologiaan OYSissa. Seinäjoelta kotoisin oleva Murtonen ei osaa vielä sanoa, jääkö hän valmistuttuaan Oulun seudulle.
Annukka Murtonen erikoistuu parhaillaan neurologiaan OYSissa. Seinäjoelta kotoisin oleva Murtonen ei osaa vielä sanoa, jääkö hän valmistuttuaan Oulun seudulle.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

– Tiesin haluavani sellaisen erikoisalan, missä en joudu taistelemaan työpaikasta. Se ei ollut kuitenkaan tärkein tekijä, vaan menin kiinnostus edellä. Neurologiasta kiinnostuin jo opiskeluaikana. Minua kiehtovat aivot ja se, miten kaikkea säädellään.

Kun oululainen lääkäri Annukka Murtonen, 32, halusi lähteä erikoistumaan vuonna 2016, pelkkä ilmoittautuminen itseä kiinnostavalle erikoisalalle riitti.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä