Pääkirjoitus

Uudet ro­kot­teet luovat nyt no­peas­ti toivoa pa­rem­mas­ta, ja se toi­vot­ta­vas­ti auttaa kes­tä­mään vielä hetken aikaa ikäviä ra­joi­tuk­sia

Kansalaisissa alkaa näkyä koronataisteluväsymystä. Rokotusten viipyminen herättää syystäkin huolta. Kevään aikana rokotukset ovat kuitenkin saamassa roimasti lisää vauhtia.

Suomen kamppailussa koronavirusta vastaan ollaan nyt veitsenterällä. Osa kansasta alkaa väsyä rajoituksiin, massarokotukset eivät vielä ole päässeet kunnolla vauhtiin, ja uhkana on ärhäkästi tarttuvan virusmuunnoksen leviämisryöppy.

Myös päättäjien yksituumaisuus alkaa rakoilla, kuten Helsingin rajoituskiistely kaupungin ja ministeriön välillä osoittaa.

Suomi on koronan leviämisen estäjänä ehdotonta Euroopan kärkeä. Samaan aikaan brittiläinen virusmuunnos on osoittanut, että yksittäisen maan tilanne voi nopeasti heikentyä.

Näin on käynyt esimerkiksi Irlannissa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut