Uudella jouk­ko­lii­ken­ne­yri­tyk­sel­lä kauhea urakka tulla Ouluun – tar­koi­tus on rek­ry­toi­da ja kou­lut­taa 120 kul­jet­ta­jaa sekä ra­ken­taa varikko alle vuoden sisällä

Espoossa päämajaa pitävä Nobina voitti kilpailutuksen ja liikennöi ensi kesästä lähtien neljänneksen Oulun seudun joukkoliikenteestä.

Oulun joukkoliikenteeseen ensi vuoden kesällä tuleva uusi toimija Nobina Oy aloittaa noin 120 linja-autonkuljettajan rekrytoinnin ja koulutuksen. Tarkoitus on, että ensi vuoden kesäkuussa pääsee aloittamaan 34 täyssähköistä linja-autoa kuljettajineen.

Oulun joukkoliikennejaosto valitsi kilpailutuksessa elokuussa espoolaisen Nobina Oy:n hoitamaan suuren osan Oulun joukkoliikenteen linjoista vuoden 2032 kesäkuulle asti. Linjat muodostavat noin neljänneksen Oulun seudun koko joukkoliikenteen määrästä.

Nobina Suomen henkilöstöjohtaja Minna Gardemeister ja toimitusjohtaja Petri Auno aikovat kouluttaa ja pestata Ouluun kaikkiaan 120 uutta onnikkakuskia vajaan vuoden päästä.
Nobina Suomen henkilöstöjohtaja Minna Gardemeister ja toimitusjohtaja Petri Auno aikovat kouluttaa ja pestata Ouluun kaikkiaan 120 uutta onnikkakuskia vajaan vuoden päästä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä