Uroksen kon­kurs­si­me­net­te­lys­sä yli 60 vel­ko­jaa, niiden saa­ta­vat yli 35 mil­joo­naa – myös pääo­mis­ta­ja Jyrki Hal­li­kai­nen haluaa yh­tiöl­tä mil­joo­nia

Pesänhoitaja on saanut realisoitua Uroksen omaisuutta noin 300 000 euron edestä.

Teknologiayhtiö Urokselta konkurssimenettelyssä vaadittavien velkojen kokonaismäärä on selvinnyt.

Oululaistaustaisen yhtiön konkurssiprosessissa oli maanantaina velkojen valvontapäivä eli kaikkien konkurssimenettelyssä saataviaan hakevien velkojien piti ilmoittaa vaatimuksensa päivän loppuun mennessä.

Konkurssipesän pesänhoitaja, asianajaja Sami Uoti kertoo, että yhteensä 62 velkojaa vaatii Urokselta saataviaan. Niiden kokonaismäärä on 35,4 miljoonaa euroa.

Hänen mukaansa yhtiön suurimpien velkojien joukossa on kohuyhtiön konkurssiin hakeneita tahoja eli muun muassa Finnvera, Nordea ja Oulun Osuuspankki sekä valtiokonttori, joka karhuaa Urokselta Business Finlandin sille myöntämiä lainoja.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä