Pääkirjoitus

Ukraina osoit­taa, että va­paa­eh­toi­sel­la aut­ta­mi­sel­la on yhä tärkeä teh­tä­vän­sä

Ukrainan sota on herättänyt suomalaiset auttamaan innokkaammin kuin aikoihin. Jouluna kukkaron nyörejä höllennetään myös muihin kohteisiin. Auttaminen sitoo ihmisiä lähemmäksi toisiaan. Sitä tarvitaan myös hyvinvointiyhteiskunnassa.

Suomalainen 14-vuotias Henriikka nousi tämän viikon alussa meillä ja maailmalla julkisuuteen, syynä hänen kutomansa villasukat. Hän on valmistanut niitä ja muita käsitöitä myyntiin Ukrainan tukemiseksi.

Yhdet sukat hän lähetti Ukrainan presidentille Volodymyr Zelenskyille, joka kiitti niistä Instagram-tilinsä kautta. Kauniit harmaat sukat, joihin on neulottu myös Ukrainan liput värit, olivat kuvassa presidentin työpöydällä. Suomesta saapuneet sukat lämmittävät ehkä nyt presidentin jalkoja.

Kaikkia ukrainalaisia on viime helmikuun lopun jälkeen lämmittänyt se, että heidän kärsimyksiään ovat halunneet lieventää lukemattomat ihmiset eri puolilla Eurooppaa ja maailmaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut